Jak řešíme SEO: Kompletní informace, návod, postup, hodnocení optimalizace stránek pro vyhledávače
Cílem tohoto článku je komplexně popsat moje postupy při optimalizaci stránek pro vyhledávače (SEO).
Dozvíte se, jaké používám při optimalizaci workflow, jaké preferuji postupy, jaké používám SEO nástroje, jak řeším jednotlivé dílčí analýzy (analýzu klíčových slov, analýzu on-page faktorů, technické SEO atd.), monitoring a vyhodnocování SEO.
Tento článek jsem se rozhodl sepsat pro mé stávající i potenciální klienty a další správce webů, kteří se rozhodli zařadit SEO do svého komunikačního mixu. Pevně věřím, že vám všem bude článek dobrým průvodcem v problematice optimalizace.
V článku vás postupně provedu celým procesem optimalizace stránek pro vyhledávače. Článek je velmi obsáhlý a přiznávám, že nebude těžké se v něm ztratit. I proto hned na úvod přidám zjednodušený návod, jak celou optimalizaci koncipuji.
8 základních kroků ke kvalitnímu SEO, postup krok za krokem
- Ověříme si, zda naše stránky neobsahují technické problémy bránící indexaci nebo lepšímu hodnocení ze strany vyhledávačů -> Technické SEO
- Zjistíme všechna hledaná, pro náš byznys relevantní, klíčová slova a fráze, které naše cílové skupiny (persony) vyhledávají -> Analýza klíčových slov
- Vytvoříme strukturu webu a následně do ní zapracujeme všechny vstupní stránky, které budou pokrývat naše cílové fráze a klíčová slova z analýzy klíčových slov
- Všechny vstupní stránky opatříme užitečným obsahem, atraktivním a výstižným titulkem (Title), smysluplným popiskem (Meta description)
- Napříč celým webem provedeme smysluplné interní prolinkování (s relevantními Anchor texty), které bude sloužit jako užitečná navigace pro návštěvníky stránek (postupné zužování obsahu), poslouží však i vyhledávačům při průchodu crawlera.
- Tvoříme další kvalitní obsah (na základě Obsahové strategie odvozené z analýzy klíčových slov), který podporuje předešlé body (provázanost obsahu, interní prolinkování)
- Provádíme další dooptimalizace dle pozic jednotlivých KW a vstupních stránek. Věnujeme pozornost stránkám, které mají vyšší šanci na dobrý ranking
- Linkbuilding - zpětné odkazy z hodnotných a kvalitních domén a z relevantního obsahu (určitě ne z patičky) budeme postupně posilovat sílu naší domény. Nekupujte odkazy. Hledejte jiné cesty, jak získat zpětné odkazy. Nejlepší cestou je tvořit tak užitečný obsah, který si zpětné odkazy zaslouží sám.
Je možné, že se setkáte s jiným postupem, vynecháním některých bodů nebo s tím, že někdo na to půjde odzadu, link buildingem. Tady je nutné říci, že každý projekt je jiný, každý bude vyžadovat jiný přístup a možná i jiný postup. V mém vidění světa je výše uvedený postup poplatný většině e-commerce projektů.
Jestli vás zajímá, jak se která etapa realizuje, co vše může obsahovat, jaké SEO nástroje k ní využívám, čtěte prosím dále.
Obsah článku
TEORETICKÁ ČÁST SEO
- Co je SEO (optimalizace stránek pro vyhledávače)
- Jak se dostat na 1. místo ve vyhledávačích Google a Seznam (lehké to nebude a jednoznačný recept neexistuje)
- Garance, jistoty a Svatý grál v SEO (nic z toho bohužel neexistuje)
- SEO jako součást komunikačního mixu: nevsázejte na jednu kartu
- Jaké jsou hlavní cíle v SEO
- Cílová skupina: vyhledávající persony, jejich motivy, cíle, preference
- 3 typy vyhledávacích frází: je content opravdu king?
- Vyhledávací fráze z pohledu frameworku SEE / THINK / DO / CARE
- Kde se v organickém vyhledávání dělá návštěvnost? TOP pozice vs Long-tail strategie
- Long-Tail (dlouhý chvost / dlouhý ocas)
- Děláme SEO dobře? Jsme v něm úspěšní? Máme prostor k růstu?
PRAKTICKÁ ČÁST SEO
- Jak postupuji v optimalizaci stránek - kompletní návod krok za krokem, proč a jak to dělám
- 1. Indexace všech chtěných stránek a optimalizace crawl budgetu
- 2. Identifikace všech relevantních klíčových slov, viz. analýza klíčových slov
- 3. Identifikace všech vstupních stránek
- 4. Vytvoření logické architektury stránek
- 5. Vytvoření všech relevantních vstupních stránek
- 6. Optimalizace stávajícího obsahu
- 7. Optimalizace interního prolinkování
- 8. Budování rozšířeného a podpůrného obsahu (viz obsahová strategie)
- 9. Linkbuilding - budování zpětných odkazů
- 10. Pravidelné vyhodnocování SEO
- Analýza organické návštěvnosti v Google Analytics
- Historie rozložení pozic vybraného datasetu klíčových frází v Collabimu
- Historie klíčových slov v Collabimu
- Reporty v Search Console - indexované stránky, chyby, klíčová slova, nově i rychlost...
- Přehled o indexovaných stránkách pomocí operátoru site:
- Stav indexace v Collabimu
- Seznam Webmaster (stále v beta verzi)
- Kdy se dostaví výsledky optimalizace? Za jak dlouho se dostanu na první příčky ve vyhledávačích?
- Kolik stojí SEO
- SEO DIY - co si můžete v optimalizaci stránek udělat sami?
- Kdy potřebujete SEO konzultanta, SEO specialistu nebo specializovanou agenturu?
- Jaké SEO nástroje používám
- Kde čerpat informace o SEO: autoritativní zdroje
- Pár zajímavých fakt o SEO z roku 2019
- SEO v roce 2020 + predikce dalšího vývoje
Co je SEO (optimalizace stránek pro vyhledávače)
Trocha nezbytné teorie na úvod, zbytek již bude více praktický, slibuji.
SEO je akronym (zkratka) z anglického označení Search Engine Optimization = optimalizace pro vyhledávače.
Pod SEO si tedy můžeme představit optimalizační postupy, kroky a úpravy webových stránek tak, aby byly lépe dohledatelné v organických výsledcích vyhledávačů, jakými jsou např. Google nebo Seznam.cz (v Českých podmínkách), nebo třeba Bing a další vyhledávače.
Jaké jsou cíle SEO, nástroje, postupy a výstupy optimalizací si řekneme v následujících částech článku.
Jak se dostat na 1. místo ve vyhledávačích Google nebo Seznam
Cílem vyhledávačů je zobrazovat na konkrétní vyhledávací dotazy a fráze vždy nejrelevantnější obsah.
POZOR: NEJRELEVANTNĚJŠÍ NEZNAMENÁ nejdelší, nejkomplexnější, nejkvalitnější, nejstručnější, nejvíce citovaný, od nejlepšího autora, nejvíc cool, nejvíc sexy, nejstarší, publikovaný na nejautoritativnější doméně, nejlépe optimalizovaný, ten s nejkrásnějším titulkem o správné délce = počtu znaků (přesněji řečeno počtu pixelů)... NIC Z TOHO SAMO O SOBĚ NEFUNGUJE!
Abyste se dokázali ve vyhledávači umístit na předních místech, musí být splněno několik podmínek, které jdou více méně v této posloupnosti:
- Vyhledávače o vašich stránkách ví (vedou na vás odkazy z jiných stránek nebo jste dali o stránkách vyhledávačům vědět jiným způsobem)
- Vyhledávače vaše stránky dokáží kompletně projít (máte dobře provedené vnitřní prolinkování, tzv. interní linkbuilding, máte v robots.txt odkaz na správně zpracovanou mapu stránek - sitemap.xml nebo sitemap index, máte sitemapy navedené v Search Console)
- Vyhledávače dokáží vaše stránky kompletně vyrendrovat a uložit do své databáze (indexu), ze kterého pak tvoří výsledky vyhledávání (nemáte na stránkách nebo v robots.txt direktivy, které by bránily v indexaci, indexaci nebráníte nevhodně zvolenými technologiem atd.).
- Vyhledávače si uložené stránky analyzují, rozpadnou na jednotlivé fragmenty, zatřídí si do vlastních databází, které můžeme přirovnat k obří knihovně.
- Hodnocení relevance stránky vůči vyhledávacímu dotazu - zde přichází na řadu více než 200 (tato hodnota je udávána samotnými vyhledávači) hodnotících faktorů a dalších pomocných signálů, které porovnávají vyhledávací frázi (záměr hledajícího, co tím sleduje, co chce asi dostat za výsledky - hledá informace, nákup, zprávy...) s miliony zaindexovaných stránek v databázi vyhledávače. Na základě algoritmického předpokladu seřadí vyhledávač výsledky tak, jak jsou v daném čase a daným nastavením vyhodnocovacích algoritmů za vyhledávač pro hledajícího nejrelevantnější.
- Do celého procesu také může vstupovat perosonalizace, kdy jsou v SERPu zobrazovány výsledky, které mohou zohledňovat vaše osobní preference, historii vyhledávání, návštěvy stránek, lokalitu, ve které se právě nacházíte atd.
Co když už se dostanete na první příčky ve vyhledávačích, máte vyhráno? NE! Google neustále testuje, mění algoritmus. Chování uživatelů může ovlivnit vaše setrvání, pokles nebo naopak růst v rámci SERPu.
Pakliže se dostanete na konkrétní slovo do TOP10 a lidé budou váš odkaz kvůli špatnému titulku a popisku stránky ignorovat, můžete se propadnout. A funguje to samozřejmě i obráceně.
Budou-li na vás klikat významně častěji než na ostatní, může to být pro vyhledávače signál, že jsou vaše stránky relevantnější. Dalšími faktory, které ovlivňují pozici v SERPu jsou např. Dwell-time nebo Bounce rate.
Asi vás zklamu, ale není možné, abyste se na každé slovo nebo frázi dostali na 1. místo (nebo do TOP10). V některých případech je to dokonce vyloučené, resp. vysoce nepravděpodobné (např. brandové dotazy).
Dobrou zprávou pro vás ale může být, že SEO není o tom, že jste na konkrétní frázi první.
Obrázek s ukázkou lokálního SERP: Na vyhledávací dotaz "pizza" vrací Google lokální prodejce pizzy v Brně. Předpokládá totiž, že si o pizze nechcete číst, ale že si ji budete chtít objednat. Proto se na toto KW (keyword) pravděpodobně s vaším blogových článkem, byť bude sebekrásnější, nikdy nebudete rankovat na předních příčkách.
Důležité zdroje ke kapitole Jak se dostat na 1. místo v Googlu a Seznamu
- Jak funguje Vyhledávání Google | Procházení a indexování. Google [online]. Dostupné z: https://www.google.com/intl/cs/search/howsearchworks/crawling-indexing/
- Jak funguje Vyhledávání Google | Vyhledávací algoritmy. Google [online]. Dostupné z: https://www.google.com/intl/cs/search/howsearchworks/algorithms/
Garance, jistoty a Svatý grál v SEO - NIC Z TOHO NEEXISTUJE
Hned na začátek. V SEO nemůže NIKDO A NIC GARANTOVAT. Alespoň co se týče dosahování pozic v SERPu. Pozice v SERPu je daná relevancí stránky a vyhledávací fráze.
Onu relevanci stanovuje vyhledávací algoritmus s 200 hodnotícími faktory a dalšími signály. Tento algoritmus je prakticky permanentně měněn (v případě Googlu jsou cca 4 velké updaty (core updaty) ročně a přes 3600 menších úprav algoritmů v průběhu roku).
Nikdo přesně nezná všechny hodnotící faktory a pomocné signály. Ale co je ještě důležitější, nikdo nezná váhy (sílu) jednotlivých hodnotících faktorů. I proto se SEO specialisté koncentrují na optimalizaci všech základních faktorů, o kterých se domníváme, že mají z pohledu hodnocení stránky největší význam.
Když to shrneme: s jistotou neznáme všechny hodnotící faktory, neznáme jejich význam (důležitost) a do toho se nám neustále tyto váhy mezi jednotlivými faktory mění! V takto turbulentním prostřední měnících se algoritmů a neznalosti vah u jednotlivých faktorů nemůžeme garantovat vůbec nic!
Ano, jsem schopný garantovat, že se budete rankovat na 1. pozici v Googlu i Seznamu, ale na zcela nekonkurenční frázi nebo klíčové slovo, obojí s nulovou hledaností. A přesně takto jsou koncipovány nabídky SEO garancí od podvodných agentur nebo konzultantů (specialistů). Rankovat se na prvních příčkách u nehledaných frází je vám platné, jak mrtvému zimník. Kdokoliv vám bude slibovat garanci, berte nohy na ramena.
Něco jiného je, když jste se SEO konzultantem nebo agenturou domluveni na formě odměny až po dosažení určitých pozic u vybraného datasetu klíčových slov, která jsou pro váš byznys relevantní a mají zajímavou hledanost. V takovém případě doporučuji nejprve provést analýzu klíčových slov, zjistit aktuální pozice jednotlivých KW a frází ve vyhledávačích, stanovit si priority pro jednotlivé fráze a až pak stanovovat cíle a následně odměny.
V minulosti existovala celá řada postupů, které byly po nějakou dobu více či méně efektivní, bylo tak možné skutečně "vystřelit" vybraná slova a fráze na přední příčky. Google bomba, tapetování klíčovými slovy, skrytý text, nákup zpětných odkazů a jiné techniky, které jsou dnes buď nefunkční nebo zakázané (hrozí za ně penalizace - ať už ruční nebo algoritmická).
Důležité zdroje ke kapitole SEO garance
- Garance v SEO | SEO PRAKTICKY. Dělám SEO! ⭐ Reálné výsledky optimalizace stránek | SEO PRAKTICKY [online]. Dostupné z: https://www.seoprakticky.cz/slovnik-pojmu/seo-garance/
- Google bomba – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Google_bomba
SEO jakou součást komunikačního mixu: nevsázejte na jednu kartu
Nečekejte od optimalizace zázraky ani na něj nevsázejte všechny karty.
SEO funguje v dlouhodobém horizontu, může vám vytvářet nezanedbatelný traffic i prodeje.
Žádná dobrá židle ale nestojí na jedné noze. SEO je součástí komunikačního mixu a tímto způsobem musí k němu být přistupováno. Pracujte na něm postupně, koncepčně, strategicky a dlouhodobě. Využívejte synergických efektů všech komunikačních kanálů, které fungují nejlépe jako celek.
Podle výzkumu společnosti BrightEdge, kterou publikoval server Search Engine Land, je vyhledávač zdrojem až 76% všech návštěv stránek napříč technologickými vertikálami (součet přirozených výsledků vyhledávání + PPC návštěv). Samotný organic tvoří v průměru 53,3% návštěvnosti.
Zdroje ke kapitole SEO jako součást komunikačního mixu
- Organic search responsible for 53% of all site traffic, paid 15% [Study] - Search Engine Land. Search Engine Land - News On Search Engines, Search Engine Optimization (SEO) & Search Engine Marketing (SEM) [online]. Copyright © 2019 Third Door Media, Inc. All rights reserved. [cit. 13.11.2019]. Dostupné z: https://searchengineland.com/organic-search-responsible-for-53-of-all-site-traffic-paid-15-study-322298
- Komunikační mix – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Komunika%C4%8Dn%C3%AD_mix
Zdroj obrázku: https://searchengineland.com/organic-search-responsible-for-53-of-all-site-traffic-paid-15-study-322298
Na obrázku si můžete všimnout, že SEO je jen jednou z větví v komunikačním mixu každého projektu.
Ukázka komunikačního mixu a začlenění zdroje návštěvnosti ze SEO v e-shopu s dárkovými balíčky.
Jaké jsou hlavní cíle SEO
Cílů budete sledovat víc. Zaměřit se pouze na jeden by bylo chyba.
Pakliže budete sledovat pouze růst organické návštěvnosti, SEO konzultant se může koncentrovat na nárůst organicu v blogu, což bude fajn pro brand awareness, ale tato návštěvnost nemusí být relevantní pro vaše obchodní cíle.
Sledovat můžeme např. tyto výkonové ukazatele:
- Nárůst organické návštěvnosti
- Posun v pozicích sledovaných klíčových slov
- Konverze - celé snažení o získání organické návštěvnosti vede samozřejmě k primárnímu cíli každého podnikatele. Ke konverzi, k leadům a k budování povědomí o značce (Brand Awareness).
- Co nejnižší (nebo přijatelná) Bounce Rate
- Průměr stránek na návštěvu
- Řešit stránky s nepřiměřenou mírou opuštění
- Crawl errory - důležitý bod, který dnem i nocí hlídá Google Search Console
Cíle jsou jedna věc, pro mě je ale nejdůležitější cesta a postupy, jak se k nim propracujeme.
Cílová skupina: vyhledávající persony, jejich motivy, cíle, preference
Dostáváme se k velmi důležité věci.
Říká se, co člověk, to názor. 100 lidí, 100 chutí atd. A stejné je to i s vyhledáváním! Každý formuluje vyhledávací frázi jinak, každý zkouší vyhledávat trochu jiným způsobem. Výsledkem je to, že když 2 lidé hledají totéž, nezadají totéž a navíc nemusí ani získat stejný výsledek.
Ukažme si to na příkladu. Budu-li si chtít koupit bílé tričko, co zadám?
- hledající: "bílé tričko"
- hledající: "bílé triko"
- hledající: "tričko bílé barvy"
- hledající: "bílá trika"
Vidíme, že každý k tomu hledání přistupuje trochu jinak.
A stejně tak na každé takové hledání, které je rozdílné, získá hledající jiný výsledek. Podívejte, jak rozdílné výsledky vrací vyhledávač na 2 vyhledávací dotazy (search queries), které hledají totožnou věc.
Ukázka vracení relevantních výsledků na stejnou "poptávku", jen jinak formulovanou.
Teď babo raď, na jakou z těchto frází se mám soustředit? Nebo mám řešit obě tyto fráze? Nebo ještě jinak. Kolik variant těchto frází existuje? Jak je která z nich důležitá? Jakou má která hledanost?
Nebudu vás napínat, odpověď už většina z vás stejně zná. Na tyto otázky přináší odpověď analýza klíčových slov. Konkrétně v tomto případě to může vypadat po vyfiltrování v klíčovce následovně.
Ještě lepší pohled dostaneme, když si nad tímto konkrétním datasetem uděláme kontingenční tabulku.
Tyto všechny kombinace mohou uživatelé hledat v kombinaci s bílým tričkem (pozn.: hledanost 20+ měsíčně).
Ukázal jsem situaci, kdy hledající pravděpodobně chtěl koupit bílé tričko. Ale co když ho nechtěl koupit? Ale co když hledal jenom inspiraci? Co když obrázek bílého trička? Za každým vyhledávání se krývá určitý motiv, cíl hledajícího, osobní preference, zkušenosti, přání, tužby a požadavky.
A na základě vyhledávacích frází se snaží vyhledávače pomocí pokročilé umělé inteligence rozlišovat mezi jednotlivými dotazy ty, kdy chtěl někdo nakoupit, kdy někdo hledá co nejvíce informací nebo hledá konkrétní věc.
Nejkomplexnější návod na zpracování analýzy klíčových slov v knize Analýza klíčových slov: podrobný návod krok za krokem.
3 typy vyhledávacích frází: je content opravdu king?
Možná jste už slyšeli, že obsah je king (ang. Content is King). Není tomu tak vždy. Vyhledávače totiž rozlišují typy dotazů a od toho odvozují obsah, který by vyhledávací frázi nejlépe odpovídal. Budete-li hledat "bílé tričko", pravděpodobně vás nejlépe uspokojí vstupní stránka s velkým množstvím variant bílého trička za výborné ceny. Nebudete chtít číst prázdné řeči o tom, z jakého materiálu tričko je nebo jak se má žehlit. Chcete nakupovat!
Budete-li hledat "jak se dostat na první stránku Google", budete pravděpodobně hledat kompletní tutoriál. V takovém případě vás plochý obsah neuspokojí a uvítáte spíše komplexnější návod s příklady.
Schválně se podívejte, které stránky a s jakým obsahem se budou rankovat na předních místech. V tomto případě zvítězila stránka s případovou studií. S nerozsáhlým textem se pravděpodobně nebudete mít šanci umístit se na přední příčky.
Na některé typy vyhledávacích dotazů platí kvalitní a rozsáhlý obsah. Na některé typy dotazů to ale vůbec neplatí.
Zcela opačný výsledek dostanete při vyhledávací frází "bílé tričko". Nejlépe se rankují stránky, které se obsahem nezabývají. Pouze zákazníkovi předkládají kupu bílých triček.
Na nejvýše umístěných stránkách transakční fráze "bílé tričko" se umisťují weby bez rozšířeného obsahu, s širokou nabídkou vyhledávaných produktů.
Na organicky nejúspěšnější stránce najdete jednu větu popisku kategorie! Zbytek obsahu tvoří výpis produktů a fasetová navigace. Žádné obsahové orgie se zde nekonají, přesto je stránka na 1. pozici v Googlu. Podle algoritmu vyhledávače nejlépe odpovídá na potřebu hledajícího.
Vyhledávače rozlišují mezi 3 základními typy dotazů.
Navigační dotazy
Dotazy, které hledají jeden web nebo webovou stránku jedné entity (např. Alza nebo KFC).
Transakční dotazy
Dotazy, které odrážejí úmysl uživatele provést konkrétní akci, například nákup oblečení nebo stažení spořiče obrazovky.
Informační dotazy
Dotazy, které pokrývají široké téma (např. Česká republika nebo nákladní automobily), u kterých mohou existovat tisíce relevantních výsledků.
Na základě typu vyhledávací fráze vrací vyhledávače výsledky vyhledávání.
Zdroje k typům vyhledávacích frází
- Web search query - Wikipedia. [online]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Web_search_query
- The 3 Types of Search Queries & How You Should Target Them. WordStream: Online Advertising Made Easy [online]. Copyright © WordStream. All Rights Reserved. [cit. 14.11.2019]. Dostupné z: https://www.wordstream.com/blog/ws/2012/12/10/three-types-of-search-queries
Vyhledávací fráze z pohledu frameworku SEE / THINK / DO / CARE
Definice SEE / THINK / DO / CARE (ve zkratce STDC). Framework See Think Do Care pomáhá lépe pochopit nákupní procesy a rozhodování zákazníků, díky čemuž pak můžete navrhovat a stavět fungující marketingové strategie a taktiky.
V praxi to vypadá tak, že chceme zákazníka oslovit ve všech 4 fázích nákupního procesu. Ale v každé fázi s ním musíme komunikovat jinak. V SEO to pak vypadá následovně.
Fáze SEE: zákazník se dívá po mobilních telefonech bez potřeby nákupu. Hledaná fráze je „mobilní telefon“.
Fáze THINK: zákazník už zvažuje koupi. Hledaná fráze je např. „nejlepší mobilní telefon na trhu“.
Fáze DO: zákazník již hledá konkrétní model telefonu: „Samsung Galaxy Note 9 kamenná prodejna Brno“. Fáze DO bývá nejkonverznější, nicméně my se snažíme zákazníka doprovázet ve všech jeho krocích.
Fáze CARE: zákazníkům poskytujeme pozáruční služby (návody, jak výrobek používat, související produkty apod.).
Autorem tohoto frameworku je známý marketér Avinash Kaushik.
Model řízení marketingových projektů frameworkem SEE / THINK / DO / CARE
Dnešní online marketing je už tak sofistikovaný a komplikovaný, že samotný prodej nebo jiná konverze je pouze jedna část celého procesu.
To, co předchází konverzi, a to, co následuje po ní, je stejně důležité jako konverze samotná, protože všechny tyto kroky se navzájem podporují. Tyto kroky nazýváme nákupními fázemi zákazníka.
SEO má také své fáze, přičemž strategie použití optimalizace (zejména při tvorbě obsahu) se také může lišit podle toho, na jakou fázi nákupního procesu cílíte.
V tomto kontextu je důležité si uvědomit, že optimalizace a zaměření se výhradně na konverzní slova by byla chyba.
Zákazník totiž prochází různými fázemi nákupního procesu a my bychom se měli snažit ho oslovit ideálně ve všech těchto fázích, proto budeme pracovat s více prioritami, které se snaží pokrýt všechny nákupní cykly.
V praxi to vypadá tak, že chceme zákazníka oslovit ve všech 4 fázích nákupního procesu. Ale v každé fázi s ním musíme komunikovat jinak.
V SEO to pak vypadá následovně.
Fáze SEE: zákazník se dívá po mobilních telefonech bez potřeby nákupu. Hledaná fráze je: mobilní telefon.
Fáze THINK: zákazník už zvažuje koupi. Hledaná fráze jen např.: nejlepší mobilní telefon na trhu.
Fáze DO: zákazník již hledá konkrétní model telefonu: Samsung Galaxy Note 9 kamenná prodejna Brno.
Fáze Do bývá nejvíce konverzní, nicméně my se snažíme zákazníka doprovázet ve všech jeho krocích.
I proto budeme pracovat s více prioritami, přičemž priorita č. 1 pro nás bude fáze DO, priorita č. 2 bude fáze THINK a priorita č. 3 bude fáze SEE.
Framework STDC a SEO
Obvykle se snažím stanovovat jednotlivým klíčových slovům prioritu podle výše uvedeného vzorce.
Pro e-shopy tak volím následující priority 1-4, které vycházejí z frameworku SEE/THINK/DO/CARE:
- Pravděpodobně konverzní slovo (fáze DO) – lidé hledají konkrétnější věc, blíže specifikovanou, např. "černé pánské tričko Adidas". Pakliže tohoto zákazníka pošleme na stránku plnou černých triček Adidas s příznivou cenou, je zde slušná pravděpodobnost na konverzi.
- Velmi obecné fráze - např. názvy kategorií (fáze SEE) – prioritou č. 2 označuji většinou obecné výrazy, jako názvy kategorií, které však mají vysokou hledanost.
- Byznysově příbuzná slova vhodná pro tvorbu obsahu přinášejícího traffic, který má šanci se stát konverzním (THINK) – do priority č. 3 zařazuji většinou blogová témata, která souvisí s prioritami 1 a 2. Přináší doplňkové informace, rady, tipy, návody.
- Nerelevantní slova – prioritu 4 dávám produktům, které nemáme v nabídce, ale můžeme je eshop někdy v budoucnu zařadit. Prioritu č. 5 dávám zcela nerelevantním frázím.
Výše uvedené text jsou úryvkem z mojí knihy. O celém procesu volby priorit a promítnutí frameworku SEE THINK DO CARE do SEO se dočtete v mojí knížece Analýza klíčových slov: Návod krok za krokem.
Kde se v organickém vyhledávání dělá návštěvnost? TOP pozice vs Long-tail strategie
Návštěvnost z organického vyhledávání se tvoří na první stránce SERP. Říká se, chcete-li někam zahrabat mrtvolu, zakopejte ji na 2. stránku vyhledávání, tam ji nikdo hledat nebude.
Podle Advancet Web Ranking (advancedwebranking.com) se na 11-20 pozici dopracujete k CTR mezi 0,8-2% v desktopu a 0,8-1% v mobilním vyhledávání. Lidé na mobilu jsou ochotni ještě méně rozklikávat další záložky. S přihlédnutím k faktu, že mobilní vyhledávání bude do budoucna dominovat, budeme se muset smířit s nižší hodnotou míry proklikovosti do 1%.
Takže ano, platí, že organickou návštěvnost uděláte v ideálním případě na pozicích 1-3, kde získáte cca od 30 do 10% ze všech hledání daného KW.
Křivka míry proklikovosti organických výsledků v SERP.
Je jasné, že mezi stovkami eshopů nabízejících stejné produkty nemohou být všichni v TOP3. Řešením pro méně autoritativní nebo začínající eshopy je Long-Tail.
Long-Tail (dlouhý chvost / dlouhý ocas)
Long Tail,„dlouhý ocas“ nebo „dlouhý chvost“ je termín vysvětlující vztah mezi hledaností a návštěvností nejčastěji hledaných klíčových slov a na druhou stranu hledaností a návštěvností vygenerovanou ze sousloví a dlouhých frází.
Jednoslovné výrazy mají obrovskou hledanost, na druhou stranu existuje příliš mnoho webových stránek, které toto slovo obsahují. Slovo je proto velmi konkurenční a není vůbec snadné (někdy až nemožné), abyste se na toto klíčové slovo umístili na předních příčkách ve vyhledávačích. Příkladem takovýchto slov je např. auto, káva, reality, televize, nábytek…
Na druhou stranu mnohoslovné fráze, které uživatelé čím dál častěji používají při vyhledávání, zvyšují šanci pro stránky s velkým množstvím relevantního textu v dané problematice. Mnohoslovné fráze bývají podstatně více konverzní, protože hledající uživatel je již v konečné fázi rozhodovacího procesu.
Long-Tail ve frameworku SEE / THINK / DO / CARE
Budeme-li uvažovat marketingový model SEE / THINK / DO / CARE, zákazník se již nachází ve fázi, kdy jedná, tzn. ve fázi DO. Naopak jednoslovné nebo velmi obecné klíčová slova a fráze se vyskytují ve fázi SEE nebo THINK, kdy se zákazník teprve rozhlíží a o nákupu uvažuje v nějakém časovém horizontu.
Strategie Long-Tail
Strategie Long Tail využívá tzv. Paretova pravidla (někdy též Paretova principu nebo pravidlo 80/20), které na základě pozorování formuloval italský ekonom Vilfredo Pareto. V našem případě je pravidlo vyloženo tak, že 20% návštěvnosti z organických vyhledávačů je tvořeno populárními klíčovými slovy, 80% návštěvnosti je tvořeno velmi specifickými slovy nebo frázemi s nízkou mírou popularity.
Strategii Long Tail je možno aplikovat jak při přístupu k SEO (budování velkého obsahu), tak v PPC kampaních. Budete-li dělat reklamní PPC sestavu na vysoce konkurenční slovo, můžete očekávat vysokou cenu a paradoxně i nižší míru zobrazení inzerátu. Budete-li sestavy tvořit pro širokou databázi slov a frází, bude jejich objem vyhledávání výrazně nižší, vy však můžete dosáhnout výrazně lepšího výsledku s nižší cenou za proklik a vyšší mírou konverze.
Nezapomínejte, že každý z nás je jiný a k vyhledávání každý používá jiné obraty, slova, fráze. K jednomu výsledku tak lze dojít celou řadou cest.
Zdroje k obsahu Long-Tail
- Google Organic CTR History. AWR: World's longest standing rank tracking tool [online]. Copyright © Caphyon 2002 [cit. 14.11.2019]. Dostupné z: https://www.advancedwebranking.com/ctrstudy/
- SEO basics: What are long tail keywords? • Yoast. SEO for everyone • Yoast [online]. Copyright © 2003 [cit. 11.11.2019]. Dostupné z: https://yoast.com/what-are-long-tail-keywords/
- Long-Tail Keywords: The ‘Secret’ to Getting TONS of Search Traffic. Ahrefs - SEO Tools & Resources To Grow Your Search Traffic [online]. Copyright © 2019 [cit. 11.11.2019]. Dostupné z: https://ahrefs.com/blog/long-tail-keywords/
- Back to basics: What does ‘long-tail’ keyword really mean? - Search Engine Land. Search Engine Land - News On Search Engines, Search Engine Optimization (SEO) & Search Engine Marketing (SEM) [online]. Copyright © 2019 Third Door Media, Inc. All rights reserved. [cit. 11.11.2019]. Dostupné z: https://searchengineland.com/back-to-basics-what-does-long-tail-keyword-really-mean-311910
- Long-Tail SEO Strategy: Why & How to Target High-Intent Keywords. Search Engine Journal - SEO, Search Marketing News and Tutorials [online]. Dostupné z: https://www.searchenginejournal.com/seo-long-tail-keywords/204482/
Děláme SEO dobře? Jsme v něm úspěšní? Máme prostor k růstu?
Z mého pohledu děláte dobře SEO, když pokrýváte všechna (nebo velkou část) relevantní klíčová slova vstupními stránkami, rankujete se na předních příčkách a maximalizujete organickou návštěvnost, která je pro vás hodnotná ve všech fázích nákupního cyklu zákazníka (viz model STDC).
Je jasné, že nemůžete být se všemi frázemi na 1. místě. To, jak jste úspěšní může napovědět porovnání s nejlepšími konkurenty v daném segmentu (organicky nejlepšími konkurenty).
Rád používám report Klíčová slova konkurence v Collabimu, kde mohu rychle zjistit, kolik KW se nerankuje v TOP20, kolik % KW mám v TOP3, TOP10 a v TOP20. Na obrázku níže můžete vidět, jak si SEOPRAKTICKY.cz vede v porovnání s nejlepšími SEO konzultanty, specialisty a agenturami. Na vybraném datasetu klíčových slov vidím pozice konkurence i jak si vedou nad celým datasetem.
V Collabimu se můžete podívat, jak si stojíte v porovnání s ostatními konkurenty.
Dalším skvělým reportem je Market share. V tomto přehledu vidíte, kolik klíčových slov má každý z konkurentů v TOP10. Na grafu níže se můžete podívat, že na daném datasetu klíčových slov, která mám označené jako priorita 1 (pro mně konverzní výrazy) pokrývám v TOP10 21% klíčových slov. Na tomto datasetu jsem tak nejúspěšnější mezi mou přímou konkurencí. Na druhém místě je eVision s 18%.
Z mého pohledu tak mohu být spokojený. Jsem organická jednička na frázích, které jsem si vyhodnotil jako prioritní. Konkurenti mohou ale sledovat zcela jiné fráze, jinak mít nastavené priority i strategii. Proto to porovnání také musíte vnímat s určitou rezervou.
Market share - jaký procentuální podíl klíčových slov má vaše konkurence v TOP10 na měřeném datasetu.
Abyste mohli objektivně vyhodnocovat vaši situaci na trhu, pokrývání relevantního organicu i market sharu, musíte znát všechna hledaná klíčová slova a fráze, která jsou pro vaše podnikání nebo cíle významná. Tyto fráze odhalíte pouze díky kvalitně zpracované analýze klíčových slov.
Jak postupuji v optimalizaci stránek - kompletní návod krok za krokem, proč a jak to dělám
Neexistuje postup optimalizace stránek, který by se dal aplikovat univerzálně na všechny weby v každé situaci. Každý projekt bude vyžadovat trochu jiný přístup, budou se na něm řešit jiné problémy.
Zkusím popsat obecný postup, který však nelze aplikovat vždy a na všechny projekty. Některé projekty budou vyžadovat více pozornosti v oblasti technického SEO, jiné projekty (krabicová řešení typu Shoptet) naopak mají spoustu věcí vyřešeny na straně dodavatele, takže se o ně nemusíte až tak zajímat (zpravidla věci typu robots.txt, generování sitemap atd.).
Výše uvedené cíle se bude dařit realizovat (s určitou mírou pravděpodobnosti - výše míry záleží na spoustě faktorů: investovaný čas, technické řešení, možnosti platformy, odkazové portfolio, aktuální stav projektu...), pakliže se na projektu budou realizovat efektivní úpravy a rozšíření.
V optimalizaci se soustředím na priority v tomto pořadí (obecně, konkrétně se řeší každý projekt individuálně):
- Indexace všech chtěných stránek a optimalizace crawl budgetu (zákaz indexace zežádoucích a nic nepřinášejících stránek) - odstranění hlavních chyb a překážek v indexaci
- Identifikace všech relevantních klíčových slov, viz. analýza klíčových slov
- Identifikace všech vstupních stránek
- Vytvoření logické architektury stránek
- Vytvoření všech relevantních vstupních stránek + vytvoření obsahu
- Optimalizace stávajícího obsahu
- Optimalizace interního prolinkování
- Budování rozšířeho a podpůrného obsahu (viz obsahová strategie)
- Linkbuilding
- Pravidelné vyhodnocování SEO
Níže se můžete podívat, jak vypadají jednotlivé nástroje pro vyhodnocování aktivit v SEO. Přidám také ukázku vyhodnocování dalších metrik, které můžeme sledovat.
1. Indexace všech chtěných stránek a optimalizace crawl budgetu
Schopnost být crawlován a následně být indexován je základní předpoklad pro začátek optimalizace. Crawlovatelnost a indexovatelnost prověřuji v analýze Technického SEO, kterou kombinuji s Analýzou on-page faktorů. Zjistím tak vše potřebné na samotném startu práce na stránkách.
Technické řešení webových stránek: jaká platforma je pro SEO vhodná?
Vyhledávačům je úplně jedno, jakou platformu používáte. Vyhledávač vždy vidí pouze kód, který mu předkládáte.
Ne každý systém je však připraven na SEO v roce 2020. Velmi často se můžeme setkat s tím, že v různých publikačních platformách chybí elementární věci (tvorba titulků, možnost vkládání vlastních Meta description, možnost editace URL...) natož nástroje pro pokročilé SEO (indexovatelná fasetová navigace - ty stránky, které chceme ve fasetu indexovat, automatizované přesměrování změněných stránek, automatizované interní prolinkování atd.).
Některé platformy jsou tak pro SEO vhodnější (velmi dobré zkušenosti mám se SHOPTETEM - dokonalý není, ale drtivou většinu toho nejdůležitějšího má pořešené), jiné méně (Prestashop), některé jsou zcela nevhodné (např. WIX).
Technické SEO (Technická SEO analýza)
Technické SEO označuje optimalizaci webových stránek a serverů, které pomáhají crawlerům vyhledávačů procházet a indexovat váš web efektivněji. Technické SEO se zabývá celou řadou oblastí jako jsou např.:
Co vše analyzuji v rámci technického SEO na začátku projektu
- Indexovatelnost webu (Indexability)
- Aktuální stav indexu stránek v Google
- Aktuální stav indexu stránek v Seznam.cz
- Direktivy v Robots.txt
- Stránky s meta "noindex"
- Stránky s meta "nofollow"
- Orphan pages
- Crawl Budget Waste (plýtvání Crawl Budgetem)
- Sitemap.xml (mapa stránek a index sitemap)
- Chybové reporty v Google Search Console
- Stránky se stavovým kódem 3XX
- Stránky se stavovým kódem 4XX
- Stránky se stavovým kódem 5XX
- Stránky se stavovým kódem 0 - NO RESPONSE
- Nefunkční odkazy (Broken Links)
- Odkazy "nofollow"
- Hloubka vnitřního prolinkování (Pages Crawl Depth)
- Zabezpečení stránek HTTP/HTTPS
- Rychlost stránky (Site Performance)
- Obrázky a jejich velikost
- Doporučená podoba a chyby v URL adresách
- Responzivita webu
- JavaScript na stránkách
- Kanonické odkazy (rel="canonical")
- Stránkování (Pagination)
- Direktivy
- Hreflang
- Strukturovaná data
- AMP
Analýza technického SEO se skládá ze dvou dokumentů. Textový dokument o cca 35 stránkách (záleží na velikosti projektu, množství problémů, použitých technologiích) a excelovský dokument, který obsahuje všechny jednotlivé analýzy v tabulkách a kontingenčních grafech, dává-li to v analýze smysl.
Na začátku dokumentu vysvětluji metodologii sběru dat a další důležité informace pro pochopení dokumentu.
Indexace a crawling ze strany vyhledávačů
Chcete-li se zobrazovat ve výsledcích vyhledávání, musí být vaše stránky viditelné pro vyhledávače.
Technický stav stránek musí umožnit to, aby vyhledávač byl schopný projít všechny stránky (crawling) a uložit si je do své databáze (indexing). V technické části SEO tak můžeme začít tím, že prověříme, jsou-li stránky crawlovatelné a indexovatelné.
Ukázka analýzy crawl badgetu a odkazování na sitemapy z robots.txt. Za předpokladu, že máte sitemapy navedené v konzoli, jsou odkazy důležité zejména pro alternativní vyhledávače.
Kontrola správné funkčnosti sitemap v Google Search Console.
Analyzuji i strukturu samotné sitemapy. Dívám se na chyby reportované v GSC.
Všechny přehledy a analyzované problémy jsou dostupné v excelovském dokumentu.
Současně s technickým SEO analyzuji také základní on-page faktory. Dostávám tak přehled nad tím, jak jsou nyní řešeny základní věci.
Co analyzuji v ON-PAGE faktorech
Dívám se a vyhodnocuji vždy všechny stránky na dané doméně (schopný jsem crawlovat cca 300.000 stránek, což je slušný reprezentativní vzorek).
- Titulek stránky (title) - přítomnost, délku, duplicity, multititulky...
- Popisek stránky (Meta descriptions) - přítomnost popisku, délku, duplicity...
- Nadpis nejvyšší úrovně (H1) - přítomnost H1, délku, duplicity, multi H1...
- Anchor texty atd.
Ukázka identifikace multinadpisů H1. Na stránce má být vždy jedne, na této je vidět v kódu použití 3 nadpisů H1 na jedné stránce. Pro vyhledávače to není žádná katastrofa a umí se s tím vyrovnat. Přesto je to v analýze zmíněno, protože je to nestandardní a došlo k tomu v tomto případě nejspíš chybou editora textu.
2. Identifikace všech relevantních klíčových slov, viz. analýza klíčových slov
Analýza klíčových slov (klíčovka) je tím nejzásadnějším dokumentem, který tvoří základní odrazový můstek při optimalizací webových stránek.
SEO se bez analýzy klíčových slov nedá dělat koncepčně, dlouhodobě, strategicky a hlavně efektivně.
Pokud se chcete naučit dělat analýzu klíčových slov, můžete vyzkoušet moje video školení / kurz / tutoriál - Analýza klíčových slov: návod krok za krokem.
Analýzu klíčových slov dělám včetně klasifikace (kategorizace / dimenzí) jednotlivých klíčových slov a frází! Dělat klasifikaci je velmi pracná věc a dělá-li se poctivě, zabere i dvě desítky hodin. Proto cena za analýzu klíčových slov začíná na 19.990 Kč.
K čemu všemu je analýza klíčových slov dobrá:
- Podklad pro architekturu webových stránek
- Podklad pro tvorbu obsahové strategie
- Podklad, na jaká klíčová slova a fráze se v SEO zaměřit
- Identifikace vyhledávacích frází v řeči vašich zákazníků
- Podklad pro správu PPC kampaní
- Informace o existenci Landing Pages
- Kompletní audit a revize aktuálního stavu SEO (pozice ve vyhledávačích, hledanosti...)
- Identifikace SEO příležitostí (na co se zaměřit, jak dosáhnout "rychlého" úspěchu - díky identifikaci relevantních KW s velkou mírou hledanosti a nízkou konkurencí)
- Analýza 3 přímých konkurentů, na jaká KW generují největší návštěvnost, jaké jejich stránky jsou úspěšné
Praktickou ukázku s detailnějším pohledem do analýzy klíčových slov si můžete přečíst v článku Analýza klíčových slov pro eshopy s módou / oblečením / fashion.
Ukázka výstupů "klíčovky"
Reálná ukázka z analýzy klíčových slov od SEOPRAKTICKY.CZ
Ukázka z klasifikační analýzy klíčových slov - analýza hledanosti klíčových slov a frází, roztřídění do kategorií, konkurenčnost výrazů + desítka dalších hodnotících paramterů.
Ukázka souhrnných statistických dat jednotlivých kategorií v analýze klíčových slov
V analýze klíčových slov si můžete libovolně filtrovat hlavní témata a jeho podkategorie.
3. Identifikace všech vstupních stránek
Jakmile máme pohromadě všechny klíčová slova a fráze, jsme je schopni shluknout do obsahově shodných celků, ze kterých následně budeme tvořit vstupní stránky.
Všechny vstupní stránky (Landing Pages) tak obsahují klíčová slova a fráze, jejichž hledanost sčítám a tento součet hledanosti pak tvoří (nebo může tvořit) jedno z hodnotících kritérií, které rozhoduje o vytvoření nebo optimalizaci dané stránky.
Ukázka vyfiltrovaných vstupních stránek s určitou prioritou a kategorií hledanosti.
4. Vytvoření logické architektury stránek
Na základě hledaností máte do jisté míry vytvořený základní odrazový můstek pro to, abyste vytvořili základní architekturu webu (skladbu kategorií, podkategorií, filtrů v jednotlivých kategoriích apod.).
Sama statistika hledanosti ale může být zavádějící a je spíše statistickým podkladem pro produktového manažera (nebo kohokoliv jiného, kdo se perfektně orientuje v nabízených produktech, službách, kategoriích apod.).
5. Vytvoření všech relevantních vstupních stránek
Nyní se můžeme pustit do tvorby všech relevantních vstupních stránek. Workflow prací vždy bude záležet na dohodnutých prioritách, možnostech redakčního systému, dostupných kapacitách atd.
Automatizace tvorby titulků stránek (Title), Meta description (popisky pro vyhledávače), popisku kategorie
Pakliže to jde, dává to smysl a mám podkladová data (produkty s parametry v jedné excelovské tabulce), snažím se vytvářet automatizované titulky, popisky pro vyhledávače i popisky samostatných kategorií.
Níže se můžete podívat na excelovské výstupy, se kterými následně pracuji (pro platformu Shoptet).
Automatizovaně poskládané texty pro titulky, popisky a popisy kategorií.
6. Optimalizace stávajícího obsahu
Opět záleží na zvolené strategii a v jaké fázi se projekt nachází, kdy přistoupíte k optimalizaci stávajícího obsahu.
Optimalizace již existujícího obsahu MŮŽE vést k velmi rychlým (nebo lépe řečeno rychlejším) výsledkům než vytváření nového obsahu. Záleží ale na aktuální situaci.
Neobejdete se ale bez analýzy klíčových slov, znalosti současného stavu (jaké vstupní stránky se rankují na jaká klíčová slova).
Jednou ze strategií je optimalizace titulků, popisků nebo obsahu u stávajících stránek, které se již rankují (umisťují ve vyhledávačích) na pozicích 10-30 (příklad). Těmito úpravami se můžete pokusit dostat stránky na daná klíčová slova do TOP 10, kde se „rozdává“ návštěvnost.
Níže se můžete podívat na ukázku práce s Collabimem, kde si na datasetu klíčových slov vyfiltruji fráze rankované na pozici 11-30. Získám tak seznam stránek, u kterých se mohu pokusit o dílčí vylepšení, která v konečném důsledku mohou vést k posunu do TOP10.
Filtrování jednotlivých KW podle aktuálně se rankujících pozic.
7. Optimalizace interního prolinkování
Interní prolinkování je z pohledu dopadu na SEO velmi důležité. Domnívám se, že kvalitní interní prolinkování má pro ranking v SEO zásadní vliv.
Pakliže vaše platforma (CRM) systém umožňovat automatizované interní prolinkování s možností definice pravidel, je to pro vás skvělá zpráva.
8. Budování rozšířeného a podpůrného obsahu (viz obsahová strategie)
Chcete-li se dobře umisťovat na vysoce konkurenční slova, bez podpůrného obsahu to půjde těžko.
Co si vlastně představuji pod pojmem podpůrný obsah? Je to obsah, které dané téma rozebírá z více úhlů pohledu, jde více do hloubky, souvisí s hlavním tématem apod.
Podpůrný obsah je důležitý kvůli několika věcem (konverzní trychtýř, možnost dalšího interního prolinkování, větší pokrytí souvisejících témat atd.).
9. Linkbuilding - budování zpětných odkazů
Nejsem linkbuilder a to hned z několika důvodů. Velmi často se setkávám s tím, že link buildeři nakupují odkazy. Tyto odkazy jsou pak umístěny v pofidérních článcích nevalné kvality. A k tomu mám prostě averzi a nechci se tohoto účastnit. Samozřejmě existuje celá řada taktik a strategií, jak získat kvalitní zpětné odkazy bez nákupu. Ale do rozboru tohoto tématu se nechci pouštět. Zcela jiná situace je, když získáváte zpětné odkazy zcela přirozeně na základě kvality contentu. Asi se to nedá dělat vždy, ale jistě je takového obsahu nepočítaně.
Když to zrekapituluji. Zpětné odkazy jsou velmi důležitým signálem pro vyhledávače, jaký zájem je o váš zájem (při míře sdílení). Dělejte něco navíc, pište zajímavě a řešte problémy lidí, pak můžete dosáhnout organického sdílení, které bude mít dopad i do hodnocení vaší domény.
Na druhou stranu nepřeceňujte link building. S rok starou doménou SEOPRAKTICKY.CZ jsem se dokázal dostat do TOP10 na Googlu s nejkonkurenčnějšími termíny SEO a Search Engine Optimiziation a to bez jediného koupeného nebo jinak domluveného zpětného odkazu.
10. Pravidelné vyhodnocování SEO
Analýza organické návštěvnosti v Google Analytics
Jedním ze základních KPI při vyhodnocování optimalizace stránek pro vyhledávače pro vás bude nárůst organické návštěvnosti, kterou většina projektů sleduje v Google Analytics.
Na grafu níže můžete vidět vývoj organické návštěvnosti projektu. Nechci ve vás vzbudit přehnaná očekávání, že SEO poletí do nebes, jak raketa. Tak to bohužel není. Vždy záleží na spoustě faktorů. Pravděpodobnost úspěchu a rychlejšího růstu determinuje čas, který se projektu věnuje, konkurenčnost prostředí, hledanosti, stáří a autorita domény a celá řada dalších faktorů.
Nárůst organické návštěvnosti sledujeme v drtivé většině případů v Google Analytics. Na obrázku je graf vývoje organické návštěvnosti stránek v období od září 2018 do června 2019. Ne vždy se podaří dosahovat takového růstu. Do značné míry závisí na množství odpracovaného času na projektu.
Historie rozložení pozic vybraného datasetu klíčových frází v Collabimu
Díky kvalitní kategorizaci a štítkům sleduji v Collabimu vývoj pozic jak u celého datasetu, tak u vybraných segmentů. Na obrázku níže vidíte vývoj rankování klíčových slov vybraného segmentu, kterému byla přidělena priorita č. 1.
Na grafu výše vidíte, jak se postupně začínají rankovat (umisťovat v SERPu) klíčová slova a fráze u vybraného segmentu. Data jsou z mého projektu, od února 2019 do listopadu 2019 (nejaktuálnější data v době vydání tohoto článku).
Historie klíčových slov v Collabimu
Dalším skvělým reportem, který rád používám, je nástroj pro sledování Historie klíčových slov v Collabimu. Na první pohled dokáže odhalit pozitivní nebo negativní vývoj na sledovaném datasetu. Na obrázku níže vidíte, jak se KW s prioritou č. 1 posunula z pozice 60+ (květen 2019) na pozice 1-4 v listopadu 2019.
Historie pozic klíčových slov u vybraného projektu. Posun z pozice 60+ do TOP 1-4.
Reporty v Search Console - indexované stránky, chyby, klíčová slova, nově i rychlost...
Google Search Console je skvělý nástroj pro webmastery, který vás upozorní na problémy s indexací, plýtvání s crawl budgetem a v neposlední řadě zjistíte, jaké fráze vám přináší traffic z Googlu (to nezjistíte z Google Analytics).
Ukázka nárůstu platných stránek, které jsou v indexu Google.
Máte-li zpravodajský web, jste registrování do Google News přes Producer, uvidíte v GSC také report z kanálu Objevit, nebo-li Discover. Chcete-li se dozvědět více o kanálu Discover, přečtěte si tipy a rady jako optimalizovat stránky pro Google Discover.
Ukázka analýzy zobrazení a prokliků v kanálu Objevit (Google Discover).
V Google Search Console můžete také napojit vaši sitemapu a zkontrolovat její funkčnost a indexaci stránek, které jsou v sitemapě publikované.
Ukázka navedené sitemapy v Google Search Console.
Máte-li AMP verzi stránek, jejich stav můžete opět kontrolovat v konzoli. Search Console kontroluje validitu AMP stránek. AMP totiž, na rozdíl od klasického HTML, musí být striktně validní, jinak s ním vyhledávač nebude pracovat a sáhne po klasické mobilní verzi.
Kontrola AMP verze stránek v Google Search Console.
Přehled o indexovaných stránkách pomocí operátoru site:
Přibližný počet zaindexovaných stránek se dá zjistit také pomocí operátoru site:, na Seznamu pomocí operátoru info:. Seznam však neukazuje celkový počet zaindexovaných stránek.
Použití operátoru site pro zjištění stavu indexu v Googlu.
Stav indexace v Collabimu
Pokud máte navedený projekt v Collabimu, máte ho napojený na Search Console a Seznam Webmaster (Reporter), pak uvidíte stav indexace také přímo v dashboardu projektu. Vidíte tak přehledně v jednom grafu, jak oba vyhledávače pracují s indexací vašich stránek.
Zjištění stavu indexace v Collabimu.
Seznam Webmaster (stále v beta verzi)
Stav indexace v Seznamu můžeme vidět přímo ve službě Seznam Webmaster. Služba je ale velmi osekaná a nabízí jen velmi málo možností a informací.
Ukázka Seznam Webmaster a přehled o stavu zahrnutí do indexu, chybách a procházených stránkách.
Kdy se dostaví výsledky optimalizace? Za jak dlouho se dostanu na první příčky ve vyhledávačích?
Záleží na spoustě faktorech (stáří domény, autoritativnost – důvěryhodnost, kvalita a jedinečnost obsahu, konkurenčnost oboru, množství zdrojů, které na projektu budou pracovat atd.).
Pakliže si budujete nové stránky, počítejte s jednotkami návštěvníků denně v prvním měsíci, s nižšími desítkami v dalším měsíci atd. Výkon v SEO se bude velmi odrážet na množství a kvalitě odpracovaných hodin na projektu.
Pro ty, kteří chtějí na SEO vsadit vše, mám dobrou radu. Nedělejte to a nespoléhejte pouze na organic. Organická návštěvnost „leze“ nahoru jen pozvolna a je s ní možné počítat v dlouhodobém horizontu.
I samotný Google uvádí, že se pozitivní změny na stránkách projeví až v horizontu 9-12 měsíců.
Budete-li na projektu realizovat optimalizace, počítejte tedy s tím, že „sklízet plody této práce“ budete nejdříve za rok poté.
Na druhou stranu, SEO je dlouhodobá investice. Pakliže na projektu budete vytvářet obsah, optimalizace a budete ho v tomto ohledu rozvíjet, můžete se těšit na narůstající návštěvnost z vyhledávačů, kterou byste za jiným okolností museli platit např. z PPC.
Počítejte tak se SEO jako součástí komunikačního mixu, investujte do něj, vylepšujte obsah stránek i technické řešení, abyste zajistili rostoucí příliv návštěvnosti z vyhledávačů. Nevsázejte však na jednu kartu a nepočítejte s tím, že po odpracování 100 hodin na optimalizacích uvidíte za 2-3 měsíce výsledky. Takto to z mé zkušenosti bohužel nefunguje.
Kolik stojí SEO
SEO určitě není návštěvnost ZDARMA a SEO ani není levné (investičně nenáročné). Podívejte se na tento článek, kolik věcí se kolem optimalizace musí dělat.
U nového projektu (nově vzniklé stránky) bych doporučil udělat analýzu klíčových slov, která bude sloužit k budoucímu návrhu strategie a dalším marketingovým aktivitám. Cena za klíčovku je od 30.000 výše, podle velikosti projektu, pro střední projekt může být kolem 50.000 Kč.U již existujících projektů by se nemělo zapomínat na analýzu současného stavu technického SEO a on-page faktorů. Ta stojí 18.000 Kč.
Na základě těchto dvou podkladových analýz můžete odhadovat další postup a tím pádem investice do optimalizace, takže když si to dáme do přehledných bodů.
Zkusím nastínit obecný postup a nástřel cen pro eshop běžící na platformě Shoptet:
- Analýza technického SEO a on-page – 18.000 Kč
- Analýza klíčových slov – 30-50.000 Kč
- Navázání parametrů z klíčovky na jednotlivé produkty – 40.000 Kč
- Vytvoření parametrů u všech kategorií – 10.000 Kč
- Tvorba podkladů pro automatizované titulky, meta description a popisky kategorií – 40.000 Kč
- Tvorba a základní otextování parametrických vstupních stránek (kombinace produktu a parametrů) – rozsah a náklady záleží na množství kombinací vstupních stránek). 100 vytvořených vstupních stránek může stát kolem 15.000 Kč. Vytvoříte-li tak 1000 nových vstupních stránek, což na běžném eshopu není žádný problém, je potřeba počítat s investicí cca 150.000 Kč.
- Interní prolinkování – v rámci kvalitního, automatizovaného interního prolinkování počítejte s hodinovou dotací 30-50 hodin, což je 30-50.000 Kč.8. Další věcí je další rozvoj, obsahová strategie, budování obsahu atd.
Náklady na takový základní SEO set-up projektu postaveného na Shoptetu může tedy být kolem 300.000 Kč.
Prosím, neberte to jako rozpočtové dogma. Každý projekt je jiný, výchozí situace je u každého projektu jiná atd. Výše uvedená rozvaha je spíše pro klienty, kteří mají představu o tom, že SEO na projektu lze realizovat za jednotky tisíc korun. Má-li SEO na projektu realizovat kvalitně, je potřeba počítat minimálně s výše uvedenými rozsahy.
Chcete-li se dozvědět více o tom, kolik stojí SEO, můžete si přečíst můj obsáhlejší článek.
Kolik stojí SEO, kolik do SEO investovat?! | SEO PRAKTICKY. Dělám SEO! ⭐ Reálné výsledky optimalizace stránek | SEO PRAKTICKY [online]. Dostupné z: https://www.seoprakticky.cz/blog/kolik-stoji-seo/
SEO DIY - co si můžete v optimalizaci stránek udělat sami?
Nechcete-li investovat do práce SEO konzultanta, specialisty nebo agentury, doporučil bych vám budovat obsah, který vás bude stát váš čas. Prodáváte-li produkty nebo služby, u kterých můžete zákazníkům kvalifikovaně poradit s výběrem nebo s řešením nějakých problémů, může to být cesta, jak budovat organickou návštěvnost bez investic do někoho jiného.
Další cestou je, navštívit školení SEO, které vás uvede do problematiky. Nejsem si úplně jistý, jestli z obecného několikahodinového školení dokážete nasát dostatečné know-how, jak potom v reále pokračovat. Ale určitě je to jedna z možností.
Další možností je pročítat internet, zkusit získat know-how, případně si pořídit návod krok za krokem, na dílčí činnosti. Co se týče analýzy klíčových slov, můžete např. vyzkoušet můj e-book Analýza klíčových slov: Návod krok za krokem.
Nezapomínejte ale, že i váš čas má svoji hodnotu. Je pak čistě na vás, bude-li tato investice efektivní.
Kdy potřebujete SEO konzultanta, SEO specialistu nebo specializovanou agenturu?
Budete-li chtít dělat copywriting, PPC, link budilding, e-mail marketing, grafiku, sociální sítě, SEO nebo jakoukoliv jinou marketingovou aktivitu dělat profesionálně, budete si muset najmou profesionála.
Sám jsem v minulosti řídil několik marketingových oddělení a vím, že vysoce profesionální výstup můžete očekávat pouze od specializujícího se profesionála.
A stejné je to i SEO. Můžete si zkusit vlastní cestu, metodu pokusu omylu, celou problematiku si nastudovat, ale profesionální výstup pravděpodobně nedostanete.
SEO specialistu nebo konzultanta bych doporučil najmout v okamžiku, kdy jste na investici do tohoto kanálu připraveni a počítáte s ní a její dlouhodobou návratností.
Jaké SEO nástroje používám
SEO nástrojů existuje velké množství. Každý z nich může řešit jinou část optimalizace a analytiky. Neexistuje jediný nástroj, který by pokrýval všechny potřeby SEO konzultanta.
Existuje jich ale také celá řada, které nejsou užitečné. Některé webové aplikace (které rozhodně nepovažuji za SEO nástroje) jsou dokonce zavádějící a pro provozovatele stránek jsou zmatečné a zavádějící. Více se dočtete ve článku Proč SEO servis a jiné SEO-maty nefungují.
Já osobně na denní bázi využívám několik z nich.
- Screaming Frog SEO spider
- Collabim
- Ahrefs
- OpenRefine
- Google Search Console
- Google Analytics
Chcete-li se podívat na více alternativ, navštivte stránku SEO nástroje.
Kde čerpat informace o SEO: autoritativní zdroje
Zdrojů o SEO je spoustu. Bohužel ne všechny publikují správné nebo ověřené informace. Doporučuji vám čerpat informace (ne jenom o SEO, ale o všech oblastech) pouze z prověřených, důvěryhodných a autoritativních webů.
Jejich seznam se snažím udržovat na stránce SEO zdroje.
Osobně čerpám informace z následujících zdrojů:
1. Google Webmaster Central Blog
Nejsou to zdaleka jediné zdroje, které sleduji. Rád se také dívám na Ahrefs a MOZ. Sleduji prakticky kde co, ale váhu jednotlivých informací zvažuji podle autoritativnosti zdroje.
SEO Akademie
Základy SEO můžete načerpat i v SEO akademii, kterou jsem pro vás sepsal. Jedná se o základy a vysvětlení principů, jak SEO funguje.
Slovník pojmů z oblasti SEO
Chcete-li ve stručnosti vysvětlit některý z termínů z oblasti optimalizace, můžete navštívit můj SEO slovník pojmů.
Autoritativní zahraniční zdroje
Informace o SEO čerpám ze zahraničí. Seznam těch, které sleduji a jsou z mého pohledu důvěryhodné opět najdete na stránce SEO zdroje.
Pár zajímavých faktů o SEO z roku 2019
- Google představuje více než 79% veškerého celosvětového provozu v desktopovém vyhledávání, následuje Bing na 7,27%, Baidu má podíl 6,55% a Yahoo 5,06%. Podíl vyhledávače Google vs Seznam se v ČR odhaduje na 70% ku 30% u desktopu a 81% ku 19% ve prospěch amerického vyhledávače.
- Google řeší v průměru 63.000 vyhledávání za sekundu
- 50% vyhledávacích dotazů jsou čtyři slova nebo delší
- V 10 zemích světa (včetně USA a Japonska) se vyhledává více na mobilních zařízeních než na desktopech (standardních PC)
- Za nejdůležitější hodnotící faktory bývají považovány vysoce kvalitní obsah a odkazy
- Stránky, které se umisťují na prvních stránkách ve vyhledávání mají v průměru 1890 slov
- Dlouhý obsah přes 1000 slov získává více sdílení a odkazů, než kratší obsah
- 61% marketingových specialistů uvádí, že zvyšování organické návštěvnosti je jejich nejvyšší prioritou z oblasti inbount marketingu
- 72% hledajících lokální službu ji využilo (v dosahu do 5 mil)
- 30% vyhledávání na mobilu má lokální charakter
- Aktualizace a opětovné publikování starého obsahu a nahrazení ho novějším s obrázky může zvýšit organickou návštěvnost až o 111%
Zdroj k SEO faktům (jednotlivé body jsou ozdrojovány v cílovém zdroji):
- 15 SEO Statistics for 2019 and What You Can Learn From Them. IMPACT: Inbound Marketing Strategy, Advice, and Agency [online]. Copyright © 2019 IMPACT, All Rights Reserved [cit. 13.11.2019]. Dostupné z: https://www.impactbnd.com/blog/seo-statistics
- Infografika: Podíl vyhledávačů Google a Seznam na českém internetu #2019 - eVisions.cz. Online marketingová agentura - eVisions.cz [online]. Dostupné z: https://www.evisions.cz/blog-2019-01-24-infografika-podil-vyhledavacu-google-a-seznam-na-ceskem-internetu-2019/
SEO v roce 2020 + predikce dalšího vývoje
Z pohledu vyhledávačů bude vyvíjen tlak na tvůrce obsahu, aby implementovali strukturovaná data a AMP (v případě Googlu). Důvod je jednoduchý. Google chce co nejvíce search query zodpovídat přímo v SERPu. A k tomu jsou v ideální případě nasazená strukturovaná data, což jde ale proti zájmu tvůrců obsahu, kteří chtějí na vyhledávací dotazy získávat traffic.
K lepšímu a čistšímu kódu má přispět AMP, technologie vyvinutá Googlem, nyní provozována již "nezávisle" na Googlu.
V roce 2020 se v SEO bude hodně řešit rychlost, responzivní design použitelný na všech platformách, UX.
O tom, jak se budou stránky rankovat, budou rozhodovat 3 oblasti:
- Reputace (autorita webu)
- Relevance (shoda obsahu s vyhledávací frází)
- User Satisfaction (uspokojení vyhledávajícího vstupní stránkou)
Jednotlivé body 3 důležitých oblastí pro rok 2020 popisuje mind-mapa.
Autor článku: Mgr. Michal Binka (o autorovi)
Poslední aktualizace článku: 19.2.2022
Máte k SEO návodu připomínky, náměty nebo se chcete na něco zeptat?
M: +420 608 963 720
E: michal@seoprakticky.cz
Všechny zdroje k článku
- Jak funguje Vyhledávání Google | Procházení a indexování. Google [online]. Dostupné z: https://www.google.com/intl/cs/search/howsearchworks/crawling-indexing/
- Jak funguje Vyhledávání Google | Vyhledávací algoritmy. Google [online]. Dostupné z: https://www.google.com/intl/cs/search/howsearchworks/algorithms/
- Garance v SEO | SEO PRAKTICKY. Dělám SEO! ⭐ Reálné výsledky optimalizace stránek | SEO PRAKTICKY [online]. Dostupné z: https://www.seoprakticky.cz/slovnik-pojmu/seo-garance/
- Google bomba – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Google_bomba
- Organic search responsible for 53% of all site traffic, paid 15% [Study] - Search Engine Land. Search Engine Land - News On Search Engines, Search Engine Optimization (SEO) & Search Engine Marketing (SEM) [online]. Copyright © 2019 Third Door Media, Inc. All rights reserved. [cit. 13.11.2019]. Dostupné z: https://searchengineland.com/organic-search-responsible-for-53-of-all-site-traffic-paid-15-study-322298
- Komunikační mix – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Komunika%C4%8Dn%C3%AD_mix
- Web search query - Wikipedia. [online]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Web_search_query
- The 3 Types of Search Queries & How You Should Target Them. WordStream: Online Advertising Made Easy [online]. Copyright © WordStream. All Rights Reserved. [cit. 14.11.2019]. Dostupné z: https://www.wordstream.com/blog/ws/2012/12/10/three-types-of-search-queries
- Google Organic CTR History. AWR: World's longest standing rank tracking tool [online]. Copyright © Caphyon 2002 [cit. 14.11.2019]. Dostupné z: https://www.advancedwebranking.com/ctrstudy/
- SEO basics: What are long tail keywords? • Yoast. SEO for everyone • Yoast [online]. Copyright © 2003 [cit. 11.11.2019]. Dostupné z: https://yoast.com/what-are-long-tail-keywords/
- Long-Tail Keywords: The ‘Secret’ to Getting TONS of Search Traffic. Ahrefs - SEO Tools & Resources To Grow Your Search Traffic [online]. Copyright © 2019 [cit. 11.11.2019]. Dostupné z: https://ahrefs.com/blog/long-tail-keywords/
- Back to basics: What does ‘long-tail’ keyword really mean? - Search Engine Land. Search Engine Land - News On Search Engines, Search Engine Optimization (SEO) & Search Engine Marketing (SEM) [online]. Copyright © 2019 Third Door Media, Inc. All rights reserved. [cit. 11.11.2019]. Dostupné z: https://searchengineland.com/back-to-basics-what-does-long-tail-keyword-really-mean-311910
- Long-Tail SEO Strategy: Why & How to Target High-Intent Keywords. Search Engine Journal - SEO, Search Marketing News and Tutorials [online]. Dostupné z: https://www.searchenginejournal.com/seo-long-tail-keywords/204482/
- 15 SEO Statistics for 2019 and What You Can Learn From Them. IMPACT: Inbound Marketing Strategy, Advice, and Agency [online]. Copyright © 2019 IMPACT, All Rights Reserved [cit. 13.11.2019]. Dostupné z: https://www.impactbnd.com/blog/seo-statistics
- Infografika: Podíl vyhledávačů Google a Seznam na českém internetu #2019 - eVisions.cz. Online marketingová agentura - eVisions.cz [online]. Dostupné z: https://www.evisions.cz/blog-2019-01-24-infografika-podil-vyhledavacu-google-a-seznam-na-ceskem-internetu-2019/
- 15 SEO Statistics for 2019 and What You Can Learn From Them. IMPACT: Inbound Marketing Strategy, Advice, and Agency [online]. Copyright © 2019 IMPACT, All Rights Reserved [cit. 13.11.2019]. Dostupné z: https://www.impactbnd.com/blog/seo-statistics